ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   TARIMSAL HABER   BİTKİSEL ÜRETİM   GIDA   HAYVANSAL ÜRETİM   TEKNOLOJİ   EKONOMİ   ETKİNLİKLER
 
MARKALAŞMA YOLUNDA İLK ADIM... | TARIMIN SESİ
 
MARKALAŞMA YOLUNDA İLK ADIM...


Erdemli Ziraat Odası markalaşma yolunda ilk adımı atmaya hazırlanıyor.
Erdemli ilçesinin üzümü ile meşhur Üzümlü ve Şahna mahallelerinde bağ yaprağı hasadı sürüyor. Vatandaşlar üzümünden daha kıymetli yaprağı toplamak için sabah erken saatlerde kalkıp, bağın yolunu tutuyor. Gün boyunca toplanan yapraklar pat pat motorlarla mahalle meydanına getirilerek peşin paraya satılıyor. Çiftçiler bağ yaprağının kazancından ziyadesiyle memnun olduklarını belirtiyor. Ziraat odasının çalışmaları ile markalaşmaya gideceklerini anlatan Başbilen, "Bir marka, bir patent alarak yaprağımız Üzümlü adına, marketlerde satılmaya başlayacak. Bunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger de, "Üzümünden daha çok getirisi olan yaprakta markalaşmadaki amacımız yerel ürünleri güvenilir bir biçimde tüketiciye sunmak, yurt içinden ziyade yurt dışına ihracatını sağlamaktır. Üreticiyle tüketiciyle el ele sloganıyla yola çıkıyoruz" dedi.Kadın çitçiler ise kızlarının çeyizlerini yaprak parasından kazandıklarını belirterek, "Eskiden üzümleri satıp oradan kazanç sağlıyorduk, yaprağı bağın dibine dökülüp gazel oluyordu. Şimdi üzümünden çok yapraktan kazanıyoruz" şeklinde konuştu.


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA